piekarnik parowy

Niewątpliwie każdy piekarnik parowy ma wiele bardzo przydatnych funkcji. Przede wszystkim możliwość wytwarzania gorącej pary wodnej sprawia, że zyskuje on wiele bardzo praktycznych zastosowań. Piekarnik parowy może z powodzeniem zastąpić parowar do gotowania na parze. Potrawy gotowane na parze, uznawane są za najzdrowsze, dlatego taka funkcja piekarnika jest bardzo pożądana.

Jakie funkcje posiada piekarnik parowy?

Bez wątpienia posiadając piekarnik parowy z powodzeniem można zrezygnować z zakupu mikrofalówki. Ustawienie pieca na właściwe proporcje pomiędzy gorącym powietrzem, a nagrzaną parą wodną, pozwoli skutecznie odgrzewać potrawy i jednocześnie nie wysuszać ich. Największym minusem klasycznych mikrofalówek jest wysuszanie podgrzewanych posiłków, czego unikniemy korzystając z piekarnika parowego.

Z pewnością tego typu piece muszą posiadać także funkcję pieczenia. Jest to podstawowe zastosowanie piekarnika, dzięki któremu upieczemy ulubione potrawy. Piekarniki parowe bardzo często posiadają również funkcję samoczyszczenia. Chociaż mogą one różnić się od siebie w zależności od modelu. W niektórych modelach możliwa jest pyroliza, w innych usuwanie osadu z kamienia.

Jaki piekarnik parowy wybrać?

Wybór piekarników na rynku jest bardzo duży. Dlatego piekarniki parowe również mogą różnić się od siebie i posiadać dodatkowe atuty, o których w pierwszej chwili nie zawsze myślimy. Jedną z pierwszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę jest powłoka. Warto, aby była ona łatwa do czyszczenia i nieprzywieralna, dzięki czemu nawet brak funkcji auto czyszczenia nie spowoduje, że piekarnik będzie wciąż zabrudzony. Kolejna sprawa to moc piekarnika, od której zależeć będzie jego wydajność, a także ilość pobieranej energii. Intuicyjne sterowanie elektronicznym panelem jest bardzo dużą zaletą, której warto szukać podczas zakupu piekarnika. Klasa energetyczna dla wielu osób wydaje się być jedynie niepotrzebnym symbolem, jednak ma bardzo duże znaczenie. Jeśli korzystamy z piekarnika podczas codziennego przygotowywania posiłków, zauważymy różnicę jeśli wybierzemy najwyższą klasę energooszczędności.

Dodatki do piekarnika parowego

Piekarniki parowe mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje lub elementy, które mogą jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z nich na co dzień. Termosonda jest raczej rzadko spotykana, lecz daje pewność prawidłowego upieczenia potrawy, dzięki sprawdzeniu jej wewnętrznej temperatury. Dzięki temu mamy gwarancję, że nie podamy do jedzenia surowej potrawy. Automatyczna funkcja zapisywania ustawień, które wykorzystaliśmy do przygotowania konkretnej potrawy nie jest popularna, lecz może bardzo ułatwić codzienną pracę w kuchni.