kopia zapasowa

Zabezpieczenia w internecie są coraz bardziej zaawansowane, mimo to z różnych przyczyn dochodzi do rozmaitych włamań na serwery. Co więcej sieć internetu nie jest niezawodna, poza czynami karalnymi zdarzają się również awarie i nieprzewidziane błędy sprzętowe, wypadki losowe jak pożary, powodzie itp.

W Internecie różne rzeczy się pojawiają i znikają. Kradzież danych lub pozornie niewinny psikus ze strony hakerów może nas kosztować wiele. Straty z powodu przejęcia strony www są nie tylko materialne ale i niematerialne. Stąd też dobrze być na taką ewentualność ubezpieczonym i bynajmniej nie chodzi o polisę ubezpieczeniową. Na takie przypadki dobrze jest mieć w zanadrzu kopię zapasową witryny. Mówi się powszechnie, że informacje zamieszczone w sieci nie giną. Faktycznie raz opublikowane dane w sieci trudno jest usunąć, mimo to los potrafi płatać figle i usunąć te informacje które akurat nam są w internecie potrzebne. Czasem winę ponosi wirus, czasem awaria sprzętu a innym razem powodem problemów jest nasz błąd. Problemem utraty strony internetowej jest zwykle utrata danych osobowych, kontaktów czy adresów. Aby zabezpieczyć się przed stratą danych użytkowników należy zadbać o przechowywanie kopii danych. W razie potrzeby dzięki kopii zapasowej można odzyskać większość niezbędnych informacji.

Kopia zapasowa

Podobnie jak w przypadku podstawowych danych komputerowych również w przypadku stron www i danych witryn pomocna jest kopia zapasowa strony internetowej. Dzięki posiadaniu kopii w razie jakiegokolwiek przypadku jesteśmy przygotowani i możemy odzyskać stronę bardzo szybko. Duplikat witryny warto wykonywać cyklicznie. Tutaj: https://www.whiteghost.pl/jak-wykonac-kopie-zapasowa-i-przywrocic-witryne-wordpress-za-pomoca-updraftplus dowiesz się jak zrobić to na WordPressie. Raz wykonana kopia zapasowa zachowa jedynie te dane które znalazły się na stronie w chwili wykonania kopii. W rozwiniętych systemach zarządzania stroną www możliwe jest ustanowienie cyklu wykonania kopii zapasowej co oznacza iż nie musimy pamiętać o tym by co jakiś określony czas kopiować dane. Niestety wciąż nie jest to popularne rozwiązanie, mimo iż niezwykle użyteczne i dające komfort użytkownikowi.

Przechowuj swoją kopie zapasową bezpiecznie

Ważnym elementem wykonania kopii zapasowej strony internetowej jest bezpieczeństwo przechowywania kopii. Nie wystarczy tylko wykonać backup i o nim zapomnieć. Takie postępowanie może nas dotkliwie zaboleć gdy zajdzie potrzeba skorzystania z kopii zapasowej. Kluczowa jest dywersyfikacja serwerów i miejsc przechowywania. Ponadto dyski na których kopia zapasowa strony www ma być zachowana muszą być zabezpieczone przed dostaniem się w niepowołane ręce.