śmieci

Obowiązek segregowania śmieci to nie tylko powinność wobec matki Ziemi ale i ekonomiczna konieczność. O ile segregowanie odpadów w domkach jednorodzinnych nie jest trudne, głównie z powodu dostępności przestrzeni, to w blokach bywa z tym ciężko. Pewnym rozwiązaniem jest możliwość częstszego wyzbywania się odpadów z mieszkania. Mimo wszystko wydzielenie co najmniej czterech pojemników na odpady w mikroskopijnych przestrzeniach mieszkań, apartamentów w bloku często bywa karkołomne.

Estetyczne kosze na śmieci

Producenci pojemników na odpady ścigają się w ofercie coraz to bardziej funkcjonalnych koszy. Które zajmują niewiele miejsca i pozwalają na swobodną segregację. Niektóre rozwiązania bywają niezauważone we wnętrzu, doskonale wtapiają się w wystrój i spełniają swoje zadanie. Ciekawym rozwiązaniem jest podział na komory szuflady meblowej. Pięć koszy na odpady zwykle trudno sobie wyobrazić pod zlewem. Dlatego musimy zdecydować jakich odpadów produkujemy najwięcej i to właśnie te kosze umieścić w praktycznym miejscu. Pozostałe odpady możemy na bieżąco w razie potrzeby usuwać z mieszkania.

Śmieci nie tylko kuchenne

Śmieci kojarzą się nam przede wszystkim z odpadami po żywności, z opakowaniami po napojach itp. Tymczasem produkujemy również innego typu śmieci jak odzież, obuwie, makulaturę, złom, elektrozłom czy gruz. Segregując i te śmieci ograniczamy ilości worków na odpady zmieszane. Wystarczy przyzwyczaić się do oddawania starej odzieży do kontenerów na używane wyroby tekstylne. Czy dbania o oddawanie elektrozłomu przy zakupie nowych urządzeń elektrycznych. Korzystanie z pojemników na baterie, przeterminowane lekarstwa itp. To kolejny krok do ograniczenia odpadów zmieszanych i dbania o środowisko w sposób odpowiedzialny.

Polecamy: Balustrady ze szkła – czym kierować się przy wyborze?

Przemyśl zanim kupisz

Zanim dokonamy zakupu warto pomyśleć o tym co zrobimy z opakowaniem produktu. Kupując przez internet zwykle przyczyniamy się do podwojenia opakowania. Kupując niewymienne butelki z napojami produkujemy odpady szklane. To kwestia dobrych nawyków. Podobnie jak z foliowymi torbami, które do niedawna przynosiliśmy do swych domów w ilościach hurtowych. A dziś chętniej i częściej korzystamy z toreb wielokrotnego użytku. Również segregacji możemy się nauczyć. Proces ten niezależnie do metrażu mieszkania może być przyjazny nie tylko środowisku.

Zanim wyrzucisz

Zanim wyrzucimy plastikowy pojemnik postarajmy się o jego zgniecenie, zwłaszcza dotyczy to butelek PET. Ograniczy to ilość miejsca potrzebną na składowanie odpadów. Na uwadze należy mieć fakt iż nie musimy zapełniać kosza by wynieść śmieci. Pojemniki zbiorcze dla danego bloku możemy odwiedzać kiedy się nam podoba. Im częściej nauczymy się wynosić śmieci z mieszkania tym mniejszy problem będziemy mieć z ich segregacją.