pokój dziecka

Urządzenie pokoju dla niemowlęcia to wyjątkowa frajda dla kobiet w ciąży. Już w drugim trymestrze ciąży kobieta zaczyna wić gniazdko. To ten czas kiedy mamy zaczynają się zastanawiać jak urządzić pokój dziecka a projektowanie pokoiku sprawia im olbrzymią radość.

Pokój dziecka projekt krótkoterminowy

Mimo, iż pragniemy zaprojektować pokój uniwersalnie na długie lata to jednak dziecko bardzo szybko rośnie i potrzebuje z czasem inaczej urządzonej przestrzeni. Na początku nie musimy martwic się o ostre krawędzie i regały. Ale kiedy maluch zaczyna raczkować niezbędne są zabezpieczenia i nierzadko przemeblowanie pokoiku. Nim się obejrzymy nasz szkrab będzie potrzebował stolika do rysowania, kufra na zabawki czy półki na książki. Dlatego też projektowanie wnętrza ograniczmy do najbliższego okresu życia dziecka. Zmiany z czasem będą niezbędne, podobnie jak w garderobie, również w samym wyposażeniu i wyglądzie pokoju. Trudno oczekiwać, że nastolatek będzie czuł się dobrze w pokoju wyklejonym tapetą z Kubusiem Puchatkiem.

Projekt do modyfikacji

Podobnie jak całe macierzyństwo również urządzenie pokoju weryfikuje życie. Nie chodzi tutaj bynajmniej o bieg czasu ale o kwestie organizacyjne. Być może łóżeczko niemowlaka uroczo się prezentuje w pokoju dziecięcym ale jednak nasz bobas spać w nim nie chce. A nawet jeśli toleruje łóżeczko to jedynie w sypialni rodziców. Wówczas nasz projekt wnętrza musi ulec zmianie. Tyczy się to również kolorów. Zwłaszcza w pokojach przedszkolaków, które mają już swoje zdanie i ulubione kolory jakie chcą mieć w swoim małym królestwie. Na nic tłumaczenie, że szarości są w modzie. Kiedy nasz syn lub córka zażyczą sobie żółty pokój z Minionkami czy Pokemonami na ścianach.

Polecamy: Kreatywna zabawa to spore wyzwanie

Sensoryczne wyzwanie

Projektując pokój dla kilkulatka warto uwzględnić w nim potrzebę ruchu i rozwój dziecka. By był on harmonijny zadbać należy nie tylko o rozwój intelektualny ale i sensoryczny. Temu służą ścianki wspinaczkowe, drabinki czy poduchy. Linki i tablice manipulacyjne jakie wkomponować można we wnętrze pokoju tak by przestrzeń do zabawy urozmaicić. Kąciki zabawy mogą być tematyczne, zgodne z upodobaniami dziecka.

Bezpieczeństwo

Jak nigdzie indziej w pokoju dziecięcym istotne jest bezpieczeństwo. Dlatego też wybierając meble, sprzęty i projektując pokój pamiętajmy by były bezpieczne, nie miały ostrych krawędzi, przeszkleń itp. Istotne są również surowce z jakich wykonane są przedmioty do pokoju, winny być zdrowe i ekologiczne a jednocześnie trwałe. Im dziecko jest starsze tym łatwiej jest pod tym kątem urządzać pokój.