Wysokogórskie szlaki trekkingowe w Alpach, stanowią jedno z największych wyzwań dla pasjonatów trekkingu alpejskiego. Jednym z nich jest szlak Haute Route. Przez wielu uznawany za zdecydowanie najtrudniejszy z wszystkich alpejskich szlaków. Nie ma w tym tez nic dziwnego. W końcu jego wysokogórski odcinek prowadzi na wysokości powyżej 3700 m n.p.m. Sporą część trasy trzeba przejść lodowcem, w rakach i uprzęży, wzajemnie ubezpieczając się z pozostałymi członkami ekipy. Jest to więc trasa przeznaczona dla doświadczonych, dobrze przygotowanych i wyposażonych pasjonatów trekkingu alpejskiego.

Wymagania na trasie Haute Route

Jak już wspomnieliśmy turę wysokogórską trzeba pokonać przez lodowiec, a więc wymagane będzie odpowiednie w tym zakresie doświadczenie. Jeśli ktoś jeszcze nie maszerował lodowcem w ubezpieczeniu z rakami na nogach i czekanem w dłoni, to raczej nie powinien się decydować na taką wyprawę. Tutaj wymagane jest doświadczenie i wprawa. Umiejętność posługiwania się czekanem i sprawnego poruszania się w rakach po oblodzonych trasach. Zanim więc ktokolwiek się zdecyduje na trekking wysokogórski trasą Haute Route, powinien nabrać odpowiedniego doświadczenia.

Co ważne trzeba być także dobrze przygotowanym pod względem fizycznym i kondycyjnym. Zarówno na pierwszy etap trasy, gdzie szlaki są mniej wymagające ale za to długie, jak i na dugi etap. Jednakże w przypadku tury wysokogórskiej, trzeba liczyć się koniecznością posiadania odpowiedniej siły fizycznej. Tutaj kondycja będzie mieć nieco mniejsze znaczenie.

Generalnie trzeba powiedzieć, iż szlak Haute Route jest bardzo wymagający. Na ostatni etap, czyli turę wysokogórską wchodzą grupy maksymalnie po 3-4 osoby plus przewodnik. Jest to podyktowane koniecznością zagwarantowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla uczestników.
Wyposażenie niezbędne na szlaku Haute Route.

Poza odpowiednim doświadczeniem i przygotowaniem w zakresie kondycji i siły, na szlaku Haute Route, niezbędne będzie także odpowiednie wyposażenie. Poza standardowymi elementami wyposażenia trekkingowego, koniecznością będzie także zaopatrzenie się w sprzęty alpinistyczne. Poniżej prezentujemy pełną listę niezbędnego na szlaku wyposażenia.

  • Pojemny plecak o pojemności ok. 40-50 l. Powinien posiadać paski umożliwiające dopięcie kijków i czekana
  • Sprzęt alpinistyczny: czekan, raki dopasowane do obuwia, dolna uprząż, dwa karabinki.
  • Odzież: wodoodporne buty górskie, kurtka i spodnie (ocieplane), bielizna termiczna
  • Apteczka pierwszej pomocy, aluminiowy koc termiczny
  • Składany nóż, termos, pojemnik na wodę.

Jest to wyposażenie dość kosztowne, toteż początkujących praktycznie na pewno nie będzie na to jeszcze stać. Można jednak powiedzieć, iż przygotowując się do tego, że kiedyś zawitamy na szlaku Haute Route, trzeba pomału takie wyposażenie kompletować. Bez tego po prostu nie ma najmniejszych szans na pokonanie trudów wyprawy.