Budowa własnego domku letniskowego to zawsze bardzo poważne przedsięwzięcie. Może nie aż tak poważne i kosztowne jak budowa własnego domu jednorodzinnego, ale zawsze. W końcu trzeba znaleźć odpowiednią działkę w przystępnej cenie i dobrej lokalizacji. Trzeba tę działkę kupić i zadbać o jej uzbrojenie w niezbędne przyłącza. Trzeba kupić a najpierw jeszcze wybrać odpowiedni projekt domku letniskowego. Na samym zaś końcu jeszcze go zbudować. Jest to więc poważne przedsięwzięcie, do którego warto się solidnie przygotować. Postaramy się tutaj skupić na jednej z ważniejszych czynności, jaką jest wybór projektu domku letniskowego, gdyż to od tego wyboru zależeć będzie to, jaki poziom komfortu podczas wypoczynku uda nam się w przyszłości osiągnąć.

Przegląd projektów domków letniskowych z katalogu

W pierwszej kolejności, warto tutaj odwiedzić strony internetowe z projektami domów, bowiem praktycznie każde biuro projektowe w tym zakresie będzie także dysponować osobną kategorią dotyczącą domków letniskowych. Przeglądając projekty warto jednakże zwracać dość baczną uwagę na pewne kryteria doboru domków, aby czasem nie zakupić projektu, który będzie dla nas po prostu bezużyteczny. Musimy także uściślić sobie czy chcemy budować domek uzyskując pozwolenie na budowę, czy też bardziej preferujemy opcję budowy na zgłoszenie.

Lista prac budowlanych, które wymagają jedynie zgłoszenia a nie pozwolenia, jest dokładnie przedstawiona w prawie budowlanym w artykule 30 ust.1. Dla nas najważniejsze będą poniższe wytyczne:

  • Domek musi być budynkiem parterowym oraz wolnostojącym
  • Powierzchnia zabudowy domku letniskowego nie może przekraczać 35 m2
  • Można postawić jeden taki budynek na każde 500m2 powierzchni działki.

Najważniejsze kwestie na które powinniśmy zwrócić uwagę przedstawia lista poniżej.

  • Czy projekt domku letniskowego spełnia przytoczone wyżej wymagania prawa budowlanego.
  • Projekt domku letniskowego powinien gwarantować nam dostateczną liczbę miejsc noclegowych, zgodnie z naszym zapotrzebowaniem – tutaj trzeba uwzględnić liczebność rodziny oraz fakt, czy nie będziemy zapraszać do domku gości.
  • Czy jego wykończenie wewnętrzne odpowiada nam w kwestiach estetycznych.
  • Czy jest to projekt domku wraz z ociepleniem i ogrzewaniem – jeśli planujemy w nim przebywać w sezonie zimowym, co jest szalenie istotne np. w górach.

Przestrzegając powyższych ustaleń, z całą pewnością uda nam się dobrać odpowiednie projekty domków letniskowych, które będą spełniać nasze wszystkie wymagania. Które zagwarantują komfortowe warunki wypoczynku. Z dala od zgiełku i wielkomiejskiego hałasu, na łonie przyrody, wśród rodziny i przyjaciół.

Wybór właściwego projektu

Warto tutaj także sprawdzić oferty większej ilości biur projektowych, bowiem może się okazać, iż znajdziemy w nich domki letniskowe także spełniające nasze kryteria. Będą one nie tylko charakteryzować się nieco tańszym projektem, ale będą także tańsze w budowie. Mogą także charakteryzować się lepszym poziomem izolacji. Oczywiście same koszty budowy prezentowane na stronach biur projektowych należy traktować dość obrazowo. Ostateczny koszt może być o wiele wyższy, albo i niższy. Zależnie od samego wykonawcy oraz tego, w jakich cenach pozyskamy materiały budowlane. Ceny podawane na stronach biur projektowych, stanowią średnie ceny krajowe materiałów oraz usług budowlanych. W niektórych regionach będą one niższe a w innych wyższe.