Mieszkasz w Bielsku – Białej i zastanawiasz się gdzie najlepiej spędzić weekend. A może przyjechałeś tu do pracy i w wolnym czasie poznajesz okolicę. Poniżej wymienimy kilka ciekawych miejsc w okolicy które warto odwiedzić. Każda z tych atrakcji ma łatwy dojazd samochodem co nie zawsze można powiedzieć w przypadku komunikacji miejskiej. Ale nic się nie przejmuj nawet jeśli nie masz auta znajdź najbliższą wypożyczalnie samochodów i zwiedzaj z nami okolicę.

Na początek może Bielsko – Biała a potem atrakcje okoliczne.

1. Zamek Sułkowskich w Bielsku- Białej: Najstarsza i największa budowla zabytkowa miasta. Wzniesiony w XIV wieku przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka przez kolejne stulecia należał do Piastów Cieszyńskich. Pełnił rolę śląskiej warowni granicznej, strzegąc wschodniej granicy Księstwa Cieszyńskiego na rzece Białej.
2. Stare Miasto: Jest kolebką dawnego Bielska. Zbudowane w XIII wieku na wzgórzu zwanym potem Wzgórzem Miejskim, mającym z trzech stron skarpy o naturalnych walorach obronnych. Do czasu pożarów w 1659 i 1664 roku miasto miało zabudowę drewnianą. Dopiero w XVII wieku zaczęto stawiać kamienice murowane.
3. Kolej linowa na Szyndzielnię: Rozpoczęła pracę w grudniu 1953 r. Jest to kolej nowego typu – dwu-linowa, okrężna, systemu Girak. Austriacka firma „Bruder Girak” opracowała dokumentację, dostarczyła konstrukcje podpór wraz z osprzętem, kompletne urządzenia mechaniczne i elektryczne, tabor i liny oraz objęła kierownictwo montażu. W latach 1994-95 poddana gruntownej modernizacji, także przez firmę “GIRAK” jest obecnie jedną z najnowocześniejszych kolei tego typu w Polsce.
4. Jezioro Żywieckie: Zbiornik retencyjny na Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Utworzenie w 1966 r. zbiornika zaporowego spowodowało zalanie wsi, m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Przy zaporze o wysokości 38 m znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie (2010) zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych, do produkcji energii elektrycznej, do ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania przepływów górnej Wisły.
5. Góra żar: Ośrodek narciarski położony w Międzybrodziu Żywieckim w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego) na południowym zboczu góry Żar (761 m n.p.m.). Znajduje się tam również druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce uruchomiona w 1979. Wyposażona jest w cztery hydrozespoły odwracalne typu Francisa o mocy 500 MW (4 x 125 MW) dla pracy turbinowej oraz 540 MW (4 x 135 MW) dla pracy pompowej.

Mamy nadzieję, że dzięki nam poznasz kilka z wielu atrakcji jakie oferuje Bielsko – Biała i okolice. W piękną słoneczną sobotę lub niedzielę, nie warto siedzieć bezczynnie w domu. Nie samą pracą człowiek żyje. Osobom bez własnego auta, którym może się przydać wypożyczalnia samochodów przedstawiamy jeszcze strony www kilku takich firm: