Pompowanie wszelkiego rodzaju płuczki, bentonitu oraz wody silnie zanieczyszczonej, wymaga zastosowania odpowiednio dobranych pomp. W zależności od konkretnego przypadku, trzeba będzie stosować zupełnie różne pompy o różnej wydajności. Wśród agregatów pompowych stosowanych w tego typu przypadkach, zdecydowanie najbardziej spopularyzowane są agregaty firmy Global Pump. Jednym zaś z najbardziej popularnych modeli agregatów stosowanych w tym przypadku jest agregat oznaczony symbolem 6GHTAP. To wyciszony agregat oparty o pompę wirową wysokiego podnoszenia, gwarantujący bardzo dobre parametry pracy i wysoki poziom wydajności.

Agregat do pompowania płuczki bentonitowej

Wspomniany przez nas agregat global Pump 6GHTAP, jest jedną z lepszych jednostek zapewniających skuteczne pompowanie bentonitu oraz płuczki. Wyposażony jest w pompę wirową z wirnikiem zamkniętym, o przelocie zanieczyszczeń do 75mm. Dodatkowo mamy tutaj wspomaganie próżniowe przez system inżektorowy „venturi”. Pozwala to na wielokrotne zasysanie bez konieczności zalewania korpusu, jak również linii ssawnej. Jest to jednostka idealnie wręcz sprawdzająca się przy pompowaniu płuczki oraz bentonitu. Do najważniejszych cech charakteryzujących tego typu agregaty należy tutaj zaliczyć:

  • Wydajność na poziomie 727 m3/godz.
  • Wysokość podnoszenia do 67m
  • Moc silnika zastosowanego w agregacie to 74 kW, z możliwością regulacji obrotów w zależności od wymogów ciśnieniowych
  • Średnica przyłącza wylotowego oraz ssawnego 150 lub 200mm w zależności od konkretnych potrzeb i modelu.
  • Masa na poziomie 2900 kg.
  • Wolny przelot o średnicy 75 mm.

Są to parametry bardzo dobre, zapewniające wyjątkowo skuteczne warunki pompowania płuczki oraz bentonitu.

Pompy do pompowania płuczki bentonitowej

W przypadku kiedy zachodzi konieczność pompowania płuczki bentonitowej, stosujemy odpowiednio dobrane i dopasowane pompy. Nie wszystkie pompy do pompowania płuczki bentonitowej będą się sprawdzać w każdych warunkach. Kluczową kwestią będzie tutaj umiejętne dobranie wydajności oraz wysokości podnoszenia konkretnego agregatu. Generalnie jednak rzecz ujmując, wspomniany przez nas agregat 6GHTAP, to bardzo dobre rozwiązanie do wielu zastosowań. Przede wszystkim przez wzgląd na możliwość ustawiania obrotów silnika. Dzięki temu bowiem możliwe będzie osiągnięcie odpowiedniego ciśnienia, stosownego do aktualnych potrzeb. Należy pamiętać także o tym, aby zawsze idealnie dopasować parametry pracy pompy do konkretnego przypadku. Tylko w taki sposób, osiągniemy zakładane parametry pracy i odpowiednią wydajność pompowania.

Pompy tego typu będą także sprawdzać się w pompowaniu wody zanieczyszczonej, głównie ciałami stałymi o średnicy maksymalnie dochodzącej do 75 mm, czyli zgodnej z wielkością wolnego przelotu wirnika. Są to więc pompy o znacznie szerszym zastosowaniu, niż tylko do pompowania bentonitu oraz płuczki bentonitowej, choć jest to podstawowe dla nich zastosowanie.