By utrzymać w czystości powierzchnię często uczęszczaną warto systematycznie sprzątać. Jeśli chodzi o dywany i wykładziny dywanowe wymagają one szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych w odróżnieniu od płytek ceramicznych czy paneli podłogowych jakie wytrzeć można z łatwością mopem bądź szmatą.

Najczęściej odkurzacze centralne montowane są w hotelach, obiektach wypoczynkowych jak również salach konferencyjnych i biurowcach. Dzięki instalacji odkurzaczy centralnych możliwe jest praktyczne posprzątanie pomieszczeń wyłożonych wykładziną dywanową czy też spora ilością dywanów, chodników w krótkim czasie, bez konieczności nieustannego opróżniania urządzenia i przenoszenia odkurzaczy przemysłowych pomiędzy piętrami, pomieszczeniami.

Odkurzacze centralne nie są nowym wynalazkiem i sprawdzają się na skalę przemysłową od dawna. Wciąż ulepszane gwarantują oszczędność kosztów utrzymania oraz coraz to lepszą jakość sprzątania, również w pomieszczeniach przeznaczonych dla alergików. Oferta producentów odkurzaczy bazuje na obiektach wielkopowierzchniowych jednakże nie ma żadnych przeszkód aby system odkurzania centralnego zainstalować w domu prywatnym, domku jednorodzinnym czy nawet mieszkaniu. Trzeba liczyć się jedynie z wyznaczeniem przestrzeni pod zbiornik i agregat. Mimo upowszechnienia tej opcji odkurzania wciąż w domach prywatnych nie jest to standardowa opcja sprzątania, a raczej oryginalne rozwiązanie.