Jesteś fotografem lub grafikiem amatorem, a może tworzysz strony www, wcale nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy na programy potrzebne aby rozwijać swoje hobby. Ubuntu oferuje naprawdę bardzo bogaty zestaw narzędzi do obróbki zdjęć, czy tworzenia grafik. Pokażę że brak dostępu do oprogramowania firmy Adobe w Linuksie wcale nie jest przeszkodą by rozwijać swoją pasję i talent

Gimp najbardziej znana aplikacja. Program do obróbki grafiki rastrowej. Wspaniała alternatywa dla Photoshopa. Do najważniejszych atutów Gimpa można zaliczyć: możliwość pracy na warstwach, zakładanie ścieżek, możliwość wykorzystania kanałów Alfa, tworzenie selekcji, rozbudowane możliwości skalowania, tworzenie animacji, baza bibliotek deseni i gradientów oraz mnóstwo filtrów. Obsługa formatów graficznych: JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, TGA, MPEG, PS, PDF, PCX, GIF, a po wgraniu pluginu także RAW.Każdy zainteresowany powinien zajrzeć na Polskie Forum Użytkowników GIMP-a. Na stronach portalu można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat programu. Niektórych na pewno ucieszy fakt że od wersji 2.8 Gimp będzie zintegrowany do jednego okna jak Photoshop, a osoby które polubiły obecny wygląd będą mogły do niego powrócić, gdyż będzie się można pomiędzy nimi przełączać.

Inkscape to kolejna sztandarowa aplikacja, narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej. Alternatywa dla komercyjnego Adobe Illustrator. Program jest dopracowany posiada wygodny interfejs, oferuje możliwość pracy z krzywymi, obiektami, tekstem itp. Pod adresem http://screencasters.heathenx.org/ znaleźć można świetnego bloga, zawierającego video poradniki do programu. Każdy filmik to lekcja zawierająca wskazówki jak wykonać daną grafikę.

Blender program do modelowania i renderowania obrazów oraz animacji trójwymiarowych. Umożliwia także tworzenie prezentacji interaktywnych (np. gier) na własnym silniku graficznym.
Aplikacja jest konkurencyjna względem takich pakietów jak 3DS MAX. W ostatnim czasie program zdobył taką popularność, że powstają filmy i gry tworzone niemal całkowicie w Blenderze.

Qtpfsgui aplikacja służąca do komponowania zdjęć o wysokiej rozpiętości tonalnej (HDR) z wielu kadrów przedstawiających to samo ujęcie przy różnych ekspozycjach. Metodą tą uzyskamy obraz o zakresie tonalnym znacznie szerszym od zarejestrowanego przez aparat na pojedynczej klatce. Każdy kto trochę interesuje się fotografią wie jakie możliwości daje HDR i jaki dzięki temu fajny efekt końcowy można uzyskać.

Hugin program służący do łączenia kilku zdjęć w jedno, (panoramę), oraz dokonywania korekt perspektywy, czy korekt zniekształceń spowodowanych przez obiektywy. Jest to narzędzie z dużymi możliwościami ręcznych modyfikacji, jeśli poświęcicie trochę czasu na naukę jego obsługi, to będziecie z niego bardzo zadowoleni.

Picasa menedżer i przeglądarka plików graficznych umożliwiający organizowanie kolekcji zdjęć cyfrowych i wykonanie na nich prostych edycji. Duży nacisk położono na udostępnianie zbiorów innym użytkownikom – zdjęcia można bezpośrednio z programu wysłać e-mailem lub umieścić na blogu Blogger.

Żaden z wymienionych wyżej programów nie jest jedynym w swojej kategorii, każdy ma swoje lepsze lub gorsze odpowiedniki. To że mój wybór padł właśnie na te aplikacje jest podyktowane tylko moimi sympatiami i przyzwyczajeniami w codziennym użytkowaniu. Jestem pewien że niektórzy z Was z równą satysfakcją korzystają z digiKam-a, Krity czy jeszcze innego programu.

Wszyscy którym nie wystarczają programy opisane powyżej powinni zapoznać się z OpenArtist. Jest to nowa dystrybucja oparta na Ubuntu i zawierająca bardzo bogaty zbiór programów dla osób zajmujących się grafiką, muzyką i obróbką wideo.

Na koniec dodam tylko że mi w Linuksie bardzo brak narzędzia do obróbki flasha i usuwania cyfrowego szumu ze zdjęć. Ale i na to jest rada. Na szczęście mamy takie coś jak wine, a to rozwiązuje oba moje problemy. Z doświadczenia wiem że Makromedia Flash 8 działa pięknie pod wine, a do usuwania szumów cyfrowych ze zdjęć świetny jest NeatImage. Co prawda obie aplikacje to programy komercyjne, ale jeśli chodzi o ten drugi, dostępna jest także wersja demo, w pełni funkcjonalna i bez ograniczeń czasowych tyle że, obsługuje tylko pliki jpg.