Kiedy odbieramy swoje prawo jazdy i kupujemy pierwsze auto, nie myślimy oczywiście o tym, że kiedykolwiek będziemy mieli stłuczkę czy wypadek samochodowy. Wielu kierowców nie bierze nawet pod uwagę możliwości zepsucia się jego auta podczas jazdy. Nie wynika to z zadufania w sobie, tylko raczej z wiary we własne możliwości i możliwości własnego samochodu. Auta nie są jednak niezniszczalne i zawsze należy być przygotowanym na ewentualność skorzystania z pomocy drogowej w trasie.

Kiedy przydaje się pomoc drogowa

Są takie sytuacje, w których pomóc nam może ktoś znajomy wezwany na pomoc w miejsce, gdzie utknęło nam auto. Na przykład po to, by zmienił nam oponę w samochodzie. Zdarza się, że przy odpowiednich warunkach znajomy może nam też pomóc w holowaniu auta do warsztatu. Czasami możliwe jest dokonanie w ten sposób drobnych napraw samochodu jeszcze na miejscu przed wyruszeniem w daną trasę. Niestety, do cięższych prac powinna raczej zostać wezwana pomoc drogowa. Będzie ona konieczna wtedy, gdy auto znajdzie się w miejscu, z którego trudno byłoby go wyciągnąć nawet z pomocą innego kierowcy, na przykład w rowie. Wbrew pozorom takie sytuacje nie zdarzają się wcale rzadko. Oprócz tego auto może też doznać takich uszkodzeń, przy których nawet holowanie nie jest możliwe i trzeba je wtedy usunąć z drogi, na której stwarza zagrożenie dla ruchu. W takiej sytuacji konieczna będzie laweta.

Kto może skorzystać z pomocy drogowej

Większość kierowców w swoim ubezpieczeniu ma zawartą informację o tym, czy w razie stłuczki przysługuje im prawo do skorzystania z pomocy drogowej w ramach ubezpieczenia. Trzeba się w tym zorientować, ponieważ nie każdy kierowca będzie to miał zagwarantowane. Jeśli tak – spytajmy ubezpieczyciela, czy jest konkretna całodobowa pomoc drogowa, w której z tej usługi możemy skorzystać w ramach ubezpieczenia, i czy może nas ona zaholować do wybranego warsztatu czy tylko do konkretnego, z którym ubezpieczyciel ma podpisaną umowę. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia. Zdarza się, że ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie i oferuje darmowe usługi pomocy drogowej tylko pod określonymi warunkami.

Możemy oczywiście skorzystać z dowolnej firmy oferującej pomoc drogową i poprosić przedstawicieli o odholowanie auta do wybranego przez nas zaprzyjaźnionego warsztatu. Wtedy jednak za taką usługę będziemy musieli zapłacić. W przypadku gdy mamy opłacone ubezpieczenie, taki wydatek jest zbędny. To jeden z argumentów, dla których lepiej zawsze pamiętać o regularnym opłacaniu składek.