Dworzec kolejowy

Jednym z obiektów zabytkowych w Bielsku jest dworzec kolejowy, który nadal jest użytkowany i pełni funkcję dworca głównego. Można powiedzieć iż stanowi wizytówkę miasta. To tutaj dla wielu rysuje się pierwsze opiniotwórcze spojrzenie na całe miasto Bielsko-Biała, a bez wątpienia obiekt robi wrażenie.

Dworzec kolejowy zwraca uwagę

Każdy kto przybył do Bielska-Białej koleją z pewnością miał okazje zachwycić się odrestaurowanymi zabudowaniami dworca głównego. To obiekt okazały i zwracający na siebie uwagę. Wzniesiony w stylu dworców austro-węgierskich. To w tym miejscu jeszcze do niedawna skupiało się życie towarzyskie Bielszczan. Dworzec kolejowy nadal jest pewnym łącznikiem z aglomeracją śląską, centrum stolicy Górnego Śląska, regionu, województwa, jednak jego znaczenie zdecydowanie zmalało.

Zabytkowa hala

Zabytkowa hala dworca robi na przyjezdnych wrażenie. Mimo iż dworzec nie jest tak nowoczesny jak Warszawa Centralna to ma on swój urok. Można tu poczuć powiew historii. Niegdyś hala była miejscem spotkań mieszkańców, okazją do rozmów. Dziś także fragmentarycznie temu służy poprzez lokalizacje punktów gastronomicznych.

Rola kolei

Kontekst kolei w Bielsku-Białej jest złożony i niezwykle ważny. To właśnie połączenie kolejowe przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta i rośnięcia w siłę. Dzięki kolejnictwu przez Bielsko-Białą przemierzają do dziś turyści zmierzający w góry. Pociąg był i nadal jest wygodnym środkiem transportu. Obecnie linie kolejowe obsługują bezpośrednie połączenia z Bielska-Białej nie tylko do Katowic ale również Warszawy.

Więcej informacji na temat dworca kolejowego w Bielsku-białej znajdziesz tutaj: https://www.bielsko24.eu/dworzec-kolejowy-bielsko-biala-glowna