Problemem dość powszechnym, na jaki skarżą się zarówno osoby w okresie pokwitania jak i panie w okresach menopauzy jest łupież, którego przyczynami są hormony. Nie zawsze jednak tak jest, często problemy ze skórą głowy wynikają ze skłonności do łojotokowego zapalenia skóry, którego początku zwykle wiążą się z łupieżem. Nadmierna ilość łoju, sebum produkowanego przez gruczoły łojowe tak na skórze twarzy, jak i głowy powoduje przetłuszczanie się cery, włosów. Sama nadprodukcja łoju również może wynikać z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej, chociaż samo przetłuszczanie się włosów nie jest groźne, dopiero w towarzystwie nadkażenia drożdżakami rozwija się tłusty łupież. Rozrost grzybów powoduje uporczywe swędzące zmiany na głowie, osłabia włosy na tyle iż wypadają, łamią się i szarzeją.

Dla wielu osób łupież to początek poważnych problemów ze świądem i wypadaniem włosów poprzez podnoszenie się żółtawych łusek naskórka odchodzących od skóry głowy wraz z włosami. Czerwone plamy i ogniska zapalne z ranami na skórze głowy to pierwszy z objawów łojotokowego zapalenia skóry. To również znak by udać się do dermatologa po odpowiednie leki blokujące wytwarzanie się łoju i łagodzące objawy zapalenia.

Niestety leczenie jest dość długie i trudne, a także kosztowne. W zależności od stanu skóry lekarz zaleca płukanki, maści jak również preparaty doustne z cynkiem, kortyzolem i sterydami odpowiadającymi za złuszczanie się naskórka skóry głowy. W aptekach dostępnych jest szereg wyrobów aptecznych przeciwłupieżowych i łagodzących, ograniczających złuszczanie się naskórka. Nie zawsze jednak preparaty te są skuteczne. Mimo to warto spróbować walki z łojotokową skórą zanim pojawi się stan zapalny.

Regularne stosowanie odżywek i szamponów zapobiega pogłębianiu się problemów z łupieżem. Warto też zadbać o stosowną dietę i higienę, które odgrywają ważną rolę w radzeniu sobie ze skłonnościami do podrażnień. Bez wątpienia powinno się ograniczyć zbyt częste mysie włosów, lakierowanie, jak i suszenie gorącym strumieniem suszarki.

źródło: http://arch-dom.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-jak-sobie-poradzic-z-tym-problemem